Proszę, pomóżcie. Komentarz Eleison nr CCCXXIX (329)

Bp Williamson pondering

Proszę, pomóżcie
J.E. bp Ryszard Williamson
Komentarz Eleison nr CCCXXIX (329)
5 października 2013

Podczas ostatnich dwudziestu lat regularnie mówiłem, że Bractwo Św. Piusa X może upaść. Współbraciom nigdy nie podobało się, gdy to mówiłem i, wbrew temu, co niektórzy myślą, wcale nie lubiłem mówić o tym, ale oto jesteśmy. Oto dla przykładu cytat przesłany mi niedawno przez czytelnika, wyjęty z kazania, które wygłosiłem przy okazji święceń w 1984 roku i o którym oczywiście zapomniałem: —

„U początków Kościoła wojującego Jezus Chrystus wyprowadził swoich naśladowców przez katakumby i prześladowania wprost na otwarte pole, i u kresu Kościoła wojującego może wyprowadzić ich z namiotu na otwartym polu z powrotem przez prześladowania do katakumb. Jeśli do tego dojdzie, i jeśli uda nam się dotrzeć do katakumb, wielu z nas z pewnością nie obyłoby się bez Bractwa, ale z powrotem w katakumbach być może będziemy musieli obyć się bez Bractwa (…). Drodzy seminarzyści! Regularnie mówię im (…) że cały świat jest przeciwko nim; że cały świat idzie prostą drogą do piekła; że Bractwo św. Piusa X może łatwo się rozpaść; że przyszłość jest mroczna i gdzie nie ma blasku, [tam] jest pełno nieuniknionego zła. Wiecie, jestem szczerze przekonany, że gdyby któreś z moich złowieszczych przeczuć rzeczywiście się ziściło, seminarzyści byliby mile zaskoczeni!”

I co zdaje mi się, że obecnie widzę w „Oporze”? Pełne boleści, ale stabilne wyłanianie się radosnej resztki katolików z resztki tradycjonalistów, którzy wyłonili się z ruin Soboru Watykańskiego II. Nic jeszcze nie przekonuje mnie o potrzebie struktury czy seminarium dla zastąpienia bractwowych, ale to [dopiero] pierwsze dni w historii Oporu. To, co uważam za potrzebne to baza dla działalności Oporu w Anglii, nieodległa od Europy kontynentalnej, ani od londyńskich lotnisk, cegły i zaprawa, które użyczyłyby Oporowi nieco stabilności i stanowiła na przykład azyl, w którym księża mogliby odpocząć przez przynajmniej kilka dni, bez żadnego rodzaju nacisków, od prawdziwych trudów dzisiejszego apostolatu.

Dom został wybrany, naprawdę istnieje, umówiliśmy się na zakup, ofiary napływają, ale bardzo teraz potrzebujemy i £40 000 do końca listopada i kolejnych £360 000 do połowy grudnia. Nie lubię składać obietnic, ale z Bożą pomocą, sądzę, że mogę obiecać, że nie porzucę obrony wiary, niezależnie od tego jaką formę ta obrona może przybrać w następnych kilku latach. Proszę, pomóżcie i w dzisiejszych czasach zwiastujących jutrzejszy upadek walut, pomyślcie o zrobieniu niebiańskiej inwestycji poręczanej przez całe zastępy Nieba. Niech Wam Bóg błogosławi za wszelkie ofiary. Załączam ponownie szczegóły dotyczące sposobów wpłacenia [ofiar].

Kyrie eleison.

* W KAŻDEJ WALUCIE małe datki za pośrednictwem karty kredytowej albo debitowej mogą łatwą do nas dotrzeć przez PayPal. (na stronie www.paypal.com/sendmoney wysyłając datki na buildingfund@stmarcelinitiative.com.)
* Datki w FUNTACH SZTERLINGACH przez wyciąg bankowy albo check powinny być wypisane na i wysłane do St Marcel Initiative, P.O. Box 423, Deal CT 14 4BF, Anglia.
*  Wyciągi bankowe czy checki w AMERYKANSKICH DOLARACH powinny podobnie być wypisane na St Marcel Initiative i wysyłane na adres 9051 Watson Rd., Suite 279, Crestwood, MO 63126, USA (datki amerykańskie będą wkrótce podlegały zwrotowi podatkowemu).
* W EURO, checki wypisane na „Institut Culturel St Benoît” powinny być wysyłane na adres:  ICSB, BP 60232, F78002 Versailles Cedex, Francja. Euro mogą także być wysyłane przelewem z Francji na RIB – 20041 01012 6704 141J033 09; spoza Francji na Numer Międzynarodowego Konta Bankowego (który powinien wystarczyć), IBAN –  FR85 2004 1010 1267 0414 1J03 309, z BIC – PSSTFRPPSCE.
* Dla innych przelewów, proszę do nas pisać na buildingfund@dinoscopus.org, albo, w USA, można użyć wygodnego formularza “e-check/bank wire” na www.stmarcelinitiative.com.

Tłumaczył z języka angielskiego Pelagius Asturiensis. 

© 2011-2013 Ryszard N. Williamson. Wszelkie prawa zastrzeżone.

A non-exclusive license to print out, forward by email, and/or post this article to the Internet is granted to users who wish to do so provided that no changes are made to the content so reproduced or distributed, to include the retention of this notice with any and all reproductions of content as authorized hereby. Aside from this limited, non-exclusive license, no portion of this article may be reproduced in any other form or by any other electronic or mechanical means without permission in writing from the publisher, except by a reviewer who may quote brief passages in a review, or except in cases where rights to content reproduced herein are retained by its original author(s) or other rights holder(s), and further reproduction is subject to permission otherwise granted thereby.

Permissions inquiries should be directed to editorial@dinoscopus.org.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s