Upadające FSSPX. Komentarz Eleison nr CCCXXVIII (328)

Bp Williamson pondering

Upadające FSSPX
J.E. bp Ryszard Williamson
Komentarz Eleison nr CCCXXVIII (328)
26 października 2013

Dla chwały Bożej i dla zbawienia dusz istotne jest zdiagnozowanie dlaczego w dzisiejszych okolicznościach koniec grozi czterdziestu chwalebnym latom obrony Wiary przez Bractwo Św. Piusa X. Pewien niedawno napisany artykuł i list mogą w tym pomóc: artykuł analizujący upadek Bractwa i list z nutką nadziei dotyczący tego, jak może ono powstać ponownie.

Artykuł pojawił się po francusku w Internecie (zob. „Un Évêque se lévé”*). Po przeczytaniu książki o utopiźmie w nowoczesnej edukacji, która porównuje go z tym samym nierealistycznym marzeniem w nowoczesnej polityce, autor artykułu zauważył, że ten sam sześcioetapowy wzór mógłby być zastosowany do FSSPX. Po pierwsze, wzór: 1 Odrzucenie natury ludzkiej jako faktu, na podstawie którego należy działać, a nie przeciwko któremu działać. 2 Marzenie sfabrykowania dziecka/człowieka całkowicie na nowo. 3 Wykluczenie naturalnych struktur rodziny/społeczeństwa. 4 Całkowite przeobrażenie dziecka, aby utworzyć doskonałe nowe społeczeństwo. 5 Katastrofalne rezultaty, mimo pierwotnych dobrych intencji — 6 Głupie i zepsute dzieci oraz społeczeństwo apostazjujące i prowadzące wojnę z Bogiem.

Po drugie, zastosowanie do FSSPX: 1 Odrzucenie rzeczywistości bezprecedensowego kryzysu w Kościele. 2 Marzenie o sfabrykowaniu pojednania między kościołem soborowym a Tradycją. 3 Wykluczenie naturalnej współpracy/wzajemnego współdziałania między przywódcami a przewodzonymi. 4 Całkowite przeobrażenie katolickiego autorytetu w celu narzucenia marzenia. 5 Jako skutek katastrofalna stalinizacja FSSPX, pomimo wszystkich pobożnych intencji — w wychowaniu, polityce, czy FSSPX, gdy marzyciel napotyka na nieustępliwą rzeczywistość, skory jest wykorzystać wszelką dostępną mu siłę w celu zmiażdżenia rzeczywistości — jego marzenie jest jeszcze bardziej piękne. 6 Utrata ducha walki, skora doprowadzić do całkowitej utraty Wiary.

List, który dotarł do mnie drogą poczty elektronicznej, idzie tym samym ogólnym tokiem analizy, ale dodaję nutkę nadziei. Skoro Papież Franciszek i biskup Fellay są tym, kimi są (obaj utopistami, można dodać), autor listu uważa, że porozumienie między Rzymem a FSSPX z pewnością nadejdzie i opór wobec niego będzie zmiażdżony. Jeśli FSSPX w ten sposób upadnie, uważa on, że przyczyną tego będzie jego niedocenienie świeckich oraz zbyt małe wykorzystanie ich w umacnianiu w społeczeństwie Społecznego Panowania Chrystusa Króla. Wystarczy, że FSSPX na nowo podejmie ze świeckimi pracę dla tego Królestwa i – tu jest ta nutka nadziei – zjednoczy i wzmocni wszelkiego rodzaju katolików, którzy zachowali Wiarę pomimo wszystkiego, co ucierpieli w ostatnich latach, [katolików] wywodzących się z Novus Ordo, z Ecclesia Dei, od Franciszkanów Niepokalanej, czy czegokolwiek. Tak więc, kończy autor listu, „FSSPX, poprzez działalność tych, którzy pozostają mu wierni, nie popadnie w chaos, wręcz przeciwnie”.

Jeśli chodzi o mnie, choć zgadzam się, że klerykalizm (niedowartościowanie świeckich) jest jednym z aspektów problemu FSSPX, nie uważam, że było to zarzewiem problemu. Uważam, że zarzewiem było raczej dzisiejsze powszechne zwrócenie się ku człowiekowi zamiast ku Bogu (cf. Jer. XVII, 5, 7), odpadnięcie w żadnym wypadku nie ograniczające się do FSSPX, z następującą po nim utratą obiektywnej prawdy i fałszu, obiektywnej prawości i nieprawości. Zgadzam się jednakże z autora listu wizją zawiązania się pewnego dnia nowego sojuszu prawdziwych katolików ze wszystkich krańców Neokościoła i Kościoła, aby nieść dalej Wiarę katolicką (cf. św. Mat. XIX, 30). Oby FSSPX strząsnęło z siebie swe obecne problemy, aby odegrać rolę przewodnią, albo, lepiej, skromną rolę, w tym sojuszu.

Kyrie eleison.

Tłumaczył z języka angielskiego Pelagius Asturiensis. * Na: forum „Un Évêque se lévé” (przyp. tłum.).

© 2011-2013 Ryszard N. Williamson. Wszelkie prawa zastrzeżone.

A non-exclusive license to print out, forward by email, and/or post this article to the Internet is granted to users who wish to do so provided that no changes are made to the content so reproduced or distributed, to include the retention of this notice with any and all reproductions of content as authorized hereby. Aside from this limited, non-exclusive license, no portion of this article may be reproduced in any other form or by any other electronic or mechanical means without permission in writing from the publisher, except by a reviewer who may quote brief passages in a review, or except in cases where rights to content reproduced herein are retained by its original author(s) or other rights holder(s), and further reproduction is subject to permission otherwise granted thereby.

Permissions inquiries should be directed to editorial@dinoscopus.org.

Reklamy

2 thoughts on “Upadające FSSPX. Komentarz Eleison nr CCCXXVIII (328)

 1. A Ekscelencja cały czas to samo: o wyjątkowej (pozytywnej) roli FSSPX, o przewodniej sile, o historycznym pierwszeństwie w sprzeciwie itd. . Przecież to nie jest prawda.Ten owoc (FSSPX) jest zepsuty i to zepsucie jest zakodowane w genach założycielskich.I się dokonało. Te same geny widzę w Resistance. Mają chyba rację niektórzy internauci Oporu, że jak tylko bp. Fellay Mu przebaczy i wyciągnie dłoń to JE wróci.
  Dwa ostatnie zdania są b. ciekawe. Szukanie sojuzników nie tam gdzie oni naprawdę są. „Neokościól” nadaje się nie tylko do Ewangelizacji a i resocjalizacji. Wiem to z własnych obserwacji.Tam nie ma żadnych krańców tylko mniej lub bardziej zdegenorowane i zmasonione odwłoki. Doprawdy 99,9999…procentowe zwycięstwo Masonerii.
  PS. Dawno dawno pewien doświadczony człowiek ucząc mnie życia mówił, że można się zakochać nawet w najbrzydszej kobiecie świata. Wszystko zależy tylko od długości wpatrywania się w nią.
  Oni (FSSPX i Resistance) cały czas się w tego Predatora wpatrują. Analizują, rozbierają na czworo, szukają dla siebie nadzieji w pojedynczych gestach i słowach. Predator się im podoba lub spodoba.
  Wszyscy Święci módlcie się za nami!!!
  Janusz

  • Szanowny Panie,

   Słuszna uwaga. Niestety to prawda. Cały ten „ruch oporu” był dla mnie okazją, by zbadać stanowisko tak wyśmiewane, a jedyne prawdziwe: sedewakantyzm.
   Są jednak wśród duchownych i świeckich „ruchu oporu” wyjątki, które skłaniają się ku opcji sedewakantystycznej. Jednym z takich przypadków jest x. Rioult, z którym przeprowadziłem na początku miesiąca wywiad. Wkrótce przetłumaczę i opublikuję.

   In Christo Rege,
   Pelagiusz z Asturii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s