Wielka Sobota. Komentarz Eleison nr CCXCVIII (298)

Bp Williamson pondering

Wielka Sobota
J.E. bp Ryszard Williamson
Komentarz Eleison Numer CCXCVIII (298)
30 marca 2013

Wielka Sobota w życiu Pana Naszego była dniem między Jego okropną śmiercią na Krzyżu a jego chwalebnym Zmartwychwstaniem, kiedy to jego ludzkie ciało, martwe bez swej ludzkiej duszy, leżało w ciemnym grobie, z dala od widoku ludzkiego wzroku. Wydawało się, że wrogowie Pana Jezusa tak skutecznie go zniszczyli, że Bóg Wcielony został całkowicie przyćmiony i tylko wiara Matki Bożej w jej Boskiego Syna pozostała niezachwiana. Musiała wspierać wszystkich jego pozostałych uczniów, ponieważ nawet najbardziej oddani z nich czuli się skonsternowani i zagubieni.

Otóż, będąc Mistycznym Ciałem Chrystusa, Kościół katolicki podąża biegiem życia jego fizycznego ciała. Przez wszystkie swe 2.000 lat historii, Kościół zawsze był prześladowany przez wrogów Chrystusa i w wielu częściach świata w różnych okresach został praktycznie zmieciony z powierzchni ziemi. Jednakże z pewnością nigdy nie był tak całkowicie przyćmiony, jak się wydaje, że dzisiaj się dzieje. Bóg ustanowił swój Kościół jako monarchię, aby Papież go zachowywał w jedności, a dopiero co widzieliśmy Papieża rezygnującego, niewątpliwie po części dlatego, że on sam, zauroczony nowoczesnym demokratycznym myśleniem, nigdy całkowicie nie wierzył w swój własny najwyższy urząd. Usuwając papieską tiarę ze swego herbu, podpisując się zawsze jako „Biskup Rzymu”, jakiekolwiek były jego intencje, gdy zrezygnował w lutym, z pewnością dopomógł, mówiąc po ludzku, podkopać Boską instytucję Papiestwa.

Z pewnością, przez rezygnację Benedykta XVI i przez następujące potem konklawe, wrogowie Chrystusa zrobili wszystko, co mogli z swej strony, by zniweczyć Papiestwo. Przez sprawiedliwą karę Bożą za powszechną apostazję naszych czasów, otrzymali od Niego wielką władzę nad Jego Kościołem. Przez wieki pracowali nad tym, by posiąść kontrolę nad Watykanem i obecnie umocnili tam swoją pozycję. Nie mając żadnego zamiaru ustąpienia pobożnemu, małemu Bractwu, są w trakcie, jak Anna Katarzyna Emmerich zobaczyła w widzeniu 200 lat temu, demontowania Kościoła kamień po kamieniu. Po ludzku mówiąc, dzisiejsi uczniowie Pana Jezusa mają równie mało pozornej nadziei, jak w pierwotną Wielką Sobotę.

Ale Kościół katolicki nie bardziej niż sam Pan Jezus jest czysto ludzką sprawą. W 1846 Matka Boża z La Salette powiedziała o naszych własnych czasach: „Sprawiedliwi będą wielce cierpieli. Ich modlitwy, pokuta i łzy wzniosą się do Nieba, i wszyscy ludzie Boga będą błagać o przebaczenie i miłosierdzie, i będą usilnie prosić o moją pomoc i wstawiennictwo. I wówczas Jezus Chrystus, aktem sprawiedliwości i wielkiego miłosierdzia nakaże swym Aniołom, by uśmiercili wszystkich Jego wrogów. Nagle prześladowcy Kościoła Jezusa Chrystusa i wszyscy oddani grzechowi zginą, i ziemia upodobni się do pustyni. A gdy nastanie pokój, i człowiek pojedna się z Bogiem, służyć będą Jezusowi Chrystusowi, czcić Go i wychwalać. Miłość zakwitnie wszędzie… Ewangelia będzie głoszona wszędzie… i człowiek żył będzie w bojaźni Bożej.”

Innymi słowy, Bóg zapewne podniesie swój Kościół z jego obecnego cierpienia. Gdy zaćmienie stanie się jeszcze bardziej ciemne, co z pewnością nastąpi, trzymajmy się jeszcze mocniej niż kiedykolwiek Matki Bożej, i postanówmy teraz nie obciążać jej wtedy naszą niewiarą, jak to zrobili Apostołowie i uczniowie Naszego Pana w pierwszą Wielką Sobotę. Podejmijmy postanowienie rozradowania jej Niepokalanego Serca naszą niezachwianą wiarą w jej Boskiego Syna i Jego jeden prawdziwy Kościół.

Kyrie eleison.

Tłumaczył z języka angielskiego Pelagius Asturiensis (pierwotnie na blogu Pelagiusza).

© 2011-2013 Ryszard N. Williamson. Wszelkie prawa zastrzeżone.

A non-exclusive license to print out, forward by email, and/or post this article to the Internet is granted to users who wish to do so provided that no changes are made to the content so reproduced or distributed, to include the retention of this notice with any and all reproductions of content as authorized hereby. Aside from this limited, non-exclusive license, no portion of this article may be reproduced in any other form or by any other electronic or mechanical means without permission in writing from the publisher, except by a reviewer who may quote brief passages in a review, or except in cases where rights to content reproduced herein are retained by its original author(s) or other rights holder(s), and further reproduction is subject to permission otherwise granted thereby.

Permissions inquiries should be directed to editorial@dinoscopus.org.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s