Więcej otuchy. Komentarz Eleison nr CCCIV (304)

Bp Williamson pondering

Więcej otuchy
J.E. bp Ryszard Williamson
Komentarz Eleison Numer CCCIV (304)
11 maja 2013

Wieści z tygodniowych odwiedzin w Niemczech, Francji i Szwajcarii dodają otuchy. Niektórzy przywódcy dobrze zrobią pamiętając słynne słowa Abrahama Lincolna: „Oszukiwać możesz niektórych ludzi ciągle, wszystkich czasami, ale nie wszystkich ciągle.” Coraz mniej ludzi daje się oszukiwać przez to, co się dzieje wewnątrz Neobractwa Św. Piusa X.

Podróż rozpoczęła się w Niemczech, gdzie, jak niektórzy uważali, mógłbym napotkać trudności, ale przez cztery dni nie byłem w żaden sposób niepokojony. Zacny młody świecki odebrał mnie na ogromnym frankfurckim dworcu kolejowym i zawiózł mnie na północ do Brilon Wald, aby spotkać pół tuzina sióstr karmelitanek, które zasłynęły w całym świecie katolickiej Tradycji za to, że oddzieliły się, z samych słusznych powodów, od FSSPX w jego obecnym stanie. Są przekonane, zdecydowane i pogodne. Jak mi powiedziała Matka Przełożona, ich największą troską jest to, że od ponad 20 lat żadna nowicjuszka nie wytrwała u nich. Siostry karmelitanki nie są wyrzucane ze swojego obecnego konwentu, jak się martwiono, ale mają nadzieję przeprowadzić się na południe dla większego lokalnego wsparcia. Niech Bóg będzie z nimi. Ich modlitwy są nam wszystkim drogie.

Potem zawieziono mnie na południe do Frankfurtu, aby poprowadzić prywatne spotkanie około dwóch tuzinów dorosłych, głównie mężczyzn, w wiejskim otoczeniu. Po południu z uwagą słuchali dogłębnej analizy dotyczącej drugoplanowego kryzysu Powego Porządku Światowego i Neokościoła, a następnego ranka prezentacji dotyczącej pierwszoplanowych problemów w Neobractwie. Było sporo dobrych pytań i wiele z serca płynącego śpiewania ze strony rodaków Beethovena. Wiosenne ptaki na niemieckich drzewach miały niezłą konkurencję!

Dalej na południe, w Monachium, spotkałem się ze starym przyjacielem i dwoma adwokatami, którzy będą odbijać za mnie piłkę na moim piątym procesie za negowanie „Holokaustu”, mającym mieć miejsce w Ratyzbonie we wrześniu. Bardzo dobrze wiedzą, że państwowa polityka praktycznie uniemożliwia sprawiedliwy wyrok na poziomie regionalnym, ale zrobią, co mogą. Właśnie dlatego, że Sześć Milionów służy jako zastępczy Zbawca w milionach umysłów, nie miałem skrupułów wynagradzając prawników z [funduszy] Inicjatywy Św. Marceliego, ale jej fundusze wyczerpują się. Dziękuję Wam za całą i wszelką pomoc.

Potem do Schwarzwaldu w południowo-zachodnich Niemczech, gdzie jest jeszcze jedna wspólnota pół tuzina sióstr, podobnie pogodnych i zdecydowanych nie podążać za obecnym nie-kierownictwem FSSPX. Założone w 1988, niedawno ukończyły budowę i dekorację pięknej kaplicy z około dwoma tuzinami stall chórowych „jako oznaka nadziei”, ich kapelan powiedział mi. Dziewczęta, jeśli uważacie, że możecie mieć powołanie, oto dwa stanowczo antynowoczesne konwenty w Niemczech, których możecie spróbować.

W końcu, jedna noc w Szwajcarii, blisko, ale bez wiedzy Écône, gdzie mogli dowiedzieć się już po wszystkim, że byłem przejazdem, by spotkać się grupą dobrych świeckich. I jedna noc w Paryżu, gdzie dowiedziałem się, ku memu zachwytowi, że wielu kapłanów FSSPX we Francji całkowicie straciło zaufanie do obecnego kierownictwa FSSPX. Bądźmy cierpliwi. Nikt z nas nie oszuka Boga wszechmocnego.

Moim następnym zobowiązaniem jest Londyn, 19 maja, kiedy mam przemawiać do Brytyjskich Przyjaciół Palestyny o Hamlecie. Dlaczego? W tej sztuce Szekspir woła z ubolewaniem nad utratą duszy Anglii. Gdyby Anglia była nadal katolicka, nie tylko Palestyna, ale cały świat, byłby w lepszej sytuacji.

Kyrie eleison.

Tłumaczył z języka angielskiego Pelagius Asturiensis (pierwotnie na blogu Pelagiusza).

© 2011-2013 Ryszard N. Williamson. Wszelkie prawa zastrzeżone.

A non-exclusive license to print out, forward by email, and/or post this article to the Internet is granted to users who wish to do so provided that no changes are made to the content so reproduced or distributed, to include the retention of this notice with any and all reproductions of content as authorized hereby. Aside from this limited, non-exclusive license, no portion of this article may be reproduced in any other form or by any other electronic or mechanical means without permission in writing from the publisher, except by a reviewer who may quote brief passages in a review, or except in cases where rights to content reproduced herein are retained by its original author(s) or other rights holder(s), and further reproduction is subject to permission otherwise granted thereby.

Permissions inquiries should be directed to editorial@dinoscopus.org.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s